Capo Dei Capi

Capo Dei Capi

Oct. 25, 2007
Your rating: 0
9.1 40 votes

Krijuesi

Aktoret

Video trailer

Fotot nga Seriali

Pershkrimi

Il Capo Dei capi eshte një mini-serial gjashtë pjesë e që debutoi në Canale5 në mes të tetorit dhe nëntorit 2007, në Itali. Ajo tregon historine e Salvatore Rina, alias Toto u Curtu, një mafioz nga Corleone, Sicili. Rina është luajtur nga Claudio Gioè, dhe seri u drejtua nga Alexis Sweet dhe Enzo Monteleone. Filmi është frymezuar nga libri eponymous hetim-eGiuseppe D’Avanzo dhe Atilio BOLZONI.Një mini-serial ku tregohet jeta e Salvatore (Toto) Rinës, super-bosit të Cosa Nostras, përgjegjës për rreth 1 mijë vrasje në Siçili, ndër të cilat ato të prokurorëve Falkone dhe Borselino. Në vitin 1943, një djalosh 13 vjeçar, Rina punon në tokat e Korleones, fshatit të tij, ku gjen një bombë të groposur. Babai i tij vendos ta çojë bombën në shtëpi, për të fituar nga shitja e barutit. Bomba shpërthen dhe mbesin të vdekur vëllai i tij i vogël dhe babai duke e lënë Salvatoren krye-familjar në një moshë të vogël dhe varfëri. I lodhur nga varfëria, Toto, bashkë me shokët e tij Bernardo Provencano (Binu), Kaloxhero Bagarela dhe Biaxho Skiro, fillon të punojë për Luçiano Lixhon, roje i bosit Mikele Navarra. Toto përfshihet në vrasjen e Menikos, djali i mullixhiut të cilit i shiste grurin, dhe përfundon në burg. Ndërkohë, Skiro i kthehet shkollës. Gjashtë vjet më vonë, Toto, tashmë i rritur, lirohet. Jashtë e presin Provencano, Bagarela dhe një anëtar i ri i bandës, Luçiano Maino. Rina i kthehet botës së krimit duke filluar nga bosat e Korleones e deri në Palermo, duke u bërë pjesë e një organizatë të pamëshirshme, Cosa Nostras, i shtyrë nga ambicia për pushtet. Ndërkohë Skiro është bërë oficer policie. Fatet e të dyve kryqëzohen në dy anë të kundërta të ligjit.

Titulli origjinalIl capo dei capi
Ja filloi me daten:Oct. 25, 2007
Perfundoi me daten:Nov. 29, 2007
Sezonet1
Episodat6
StatusiEnded

Sezonat dhe Episodat

1Sezona 1 Oct. 25, 2007